Ana sayfa Excel Excel’i hesap makineniz olarak kullanma

Excel’i hesap makineniz olarak kullanma

5714
0
PAYLAŞ

Excel’i hesap makineniz olarak kullanma

Makineniz için ulaşmasını yerine, Microsoft Excel’de matematik işlemleri yapmak için kullanın!

Bir çalışma sayfasıüzerinde ekleme, bölme, çarpma ve iki veya daha fazla sayısal değerler çıkarmak için basit formüller girebilirsiniz. Bir formülde bunlardan el ile girmek zorunda kalmadan hızla bir değer serisi toplamını almak için Otomatik Toplam özelliğini de kullanabilirsiniz. Formül oluşturduktan sonra bitişik hücrelere doldurabilirsiniz — aynı formülü tekrar tekrar oluşturmak için gerek yoktur.

Bu basit formüller ile tanıdık açtığınızda, daha karmaşık formüller oluşturmayı ve Excel’de kullanılabilen birçok fonksiyona bazılarını deneyin nasıl öğrenmek isteyebilirsiniz.

NOT : Bu makaledeki ekran görüntülerini Excel 2016içinde gerçekleştirilen. Görünümünüzü kullandığınız hangi Excel sürümüne bağlı olarak farklı olabilir.

Basit formüller hakkında daha fazla bilgi edinin

Tüm formül girdileri eşittir işaretiyle (=) başlatın. İçin basit formüller, sadece hesaplamak istediğiniz sayısal değerler ve kullanmak istediğiniz matematik işleçleri ardından eşittir işareti yazın; çıkarma, çarpma için yıldız işareti (*) için eksi işareti () eklemek için artı işaretini (+), eğik çizgi (bölme /). Sonra ENTER tuşuna basın ve Excel anında hesaplar ve formülün sonucu görüntüler.

Örneğin, = 12.99 + 16.99 Dolar C5 hücresine yazın ve ENTER tuşuna basın, Excel sonuç hesaplayan ve bu hücreye 29.98 görüntüler.

basit formül örneğiHücreye girdiğiniz formülü formül çubuğunda görünür kalır ve o hücre seçildiğinde görebilirsiniz.

ÖNEMLİ : TOPLA işlevi olsa da, hiçbir ÇIKARMA işlevi yoktur. Bunun yerine, eksi kullanın (-) işleci bir formülde; Örneğin, = 8-3 + 2-4 + 12. Veya kendi negatif değer TOPLA işlevi bir sayıyı dönüştürmek için eksi işareti kullanabilirsiniz; Örneğin, formül =SUM(12,5,-3,8,-4) 12, eklemek için TOPLA işlevini kullanan 5, 3 çıkarma, 8 ekleyin ve bu sırada 4 çıkarın.

Toplam’ı kullanma

Çalışma sayfanıza TOPLA formülü eklemenin en kolay yolu, Otomatik Toplam kullanmaktır. Boş bir hücreye doğrudan yukarıdaki seçin veya toplanacak ve Şerit Giriş veya Formül sekmelerinde istediğiniz aralığı altında Otomatik Toplam ‘ ı > toplamı. Otomatik Toplam toplamı ve sizin için formülü oluşturmak için aralığı otomatik olarak mantıklı. Bir hücre sola veya sağa toplamı alınacak aralığın seçerseniz de yatay olarak çalışabilirsiniz.

NOT : Otomatik Toplam sayfasında, bitişik olmayan aralıkların çalışmaz.

Otomatik olarak bir Topla formülü oluşturmak için Otomatik Toplam Sihirbazı’nı kullanabilirsiniz.  Aralığın üstünden/altından veya solundan/sağından toplamak için bir aralık seçin ve Şerit’teki Formül sekmesine gidip Otomatik Toplam ve TOPLAM’ı seçin.Dikey Otomatik Toplam

B6 hücresinde Otomatik Toplam Topla formülü gösterilir: =TOPLA(B2:B5)Otomatik Toplam sihirbaz otomatik olarak toplamı alınacak aralığı olarak hücreleri B2: B5 belirledi. Yapmanız gereken tek şey onaylamak için ENTER tuşuna basın. Siz ekleme/daha fazla hücreyi dışlama gereksinim duyarsanız, SHIFT tuşunu basılı tutabilirsiniz > seçiminizi ne isterseniz ve işiniz bittiğinde, ENTER tuşuna basın eşleşen kadar seçiminizin ok tuşu.

IntelliSense işlev kılavuzu: TOPLA(sayı1,[sayı2], …) işlevin altındaki kayan etiket, IntelliSense kılavuzudur. TOPLA’ya veya işlev adına tıkladığınızda ad, sizi söz konusu işlevin Yardım konusuna götüren mavi bir köprüye dönüşür. Ayrı işlev öğelerine tıklarsanız formüldeki temsil ettikleri bölümler vurgulanır. Bu durumda yalnızca B2:B5 vurgulanır, bu formülde yalnızca bir sayı başvurusu bulunur. IntelliSense etiketi herhangi bir işlevde görüntülenir.

Yatay Otomatik Toplam

D2 hücresinde Otomatik Toplam Topla formülü gösterilir: =TOPLA(B2:C2)Bekleyin, Dahası da var toplamak için. TOPLA işlevigöz atın!

Aynı formülü defalarca yazmaya durdurma

Formül oluşturduktan sonra diğer hücrelere kopyalayabilirsiniz — aynı formülü tekrar tekrar oluşturmak için gerek yoktur. Formül kopyalamaveya formülü bitişik hücrelere kopyalamak için Şeritte grafik seçimi ‘ i doldurma tutamağını kullanmakaldırabilirsiniz.

C6 için B6 hücresine formülü kopyaladığınızda, örneğin, bu hücredeki formülü otomatik olarak c sütunundaki hücre başvuruları güncelleştirmeniz değiştirir

Formülü kopyaladığınızda, hücre başvuruları otomatik olarak güncelleştirilir

Formülü kopyalamak sonra hücre başvuruları doğru olduğundan emin olun. Hücre başvuruları mutlak veya göreli başvurular göre değiştirebilirsiniz.

Ne formülde hesap makinesi tuşları taklit etmek için kullanabilir miyim?

Hesap Makinesi tuşu Excel yöntemi Açıklama, örnek Sonuç
+ (Artı tuşu) + (artı) Sayıları toplamak için bir formülde kullanın. Örnek: = 4 + 6 + 2 12
-(Eksi tuşu) -(eksi) Bir formülde sayıları çıkarma veya negatif bir sayı belirtmek için kullanın.

Örnek: = 18 12

Örnek: = 24 *-5 (5 24 saat negatif)

6

-120

x (Çarp anahtar) * (yıldız işareti; ayrıca “yıldız” olarak adlandırılır) Sayıları çarpmak için formülde kullanın. Örnek: = 8 * 3 24
Bölü; (bölün tuşu) / (ileri eğri çizgi) Bir formülde bir sayı başka göre bölmek için kullanın. Örnek: = 45/5 9
% (Yüzde tuşu) % (yüzde) Bir formülde * yüzde ile çarpmak için. Örnek: = %15 * 20 3
(karekökünü) KAREKÖK (işlevi) Bir sayının karekökünü bulmak için formülde KAREKÖK işlevini kullanın. Örnek: =SQRT(64) 8
1 / x (devrik) = 1/n Kullanım = 1 /n bir formüldeki n nerede 1 ile bölmek istediğiniz sayı.

Örnek: = 1/8

0.125

BİR CEVAP BIRAK