Ana sayfa Excel Excel 3B Haritalar

Excel 3B Haritalar

4741
2
PAYLAŞ

3B Haritalar’ı kullanmaya başlama

NOT : Excel 2013 için popüler 3-B coğrafi görselleştirme eklentimiz Power Map, şimdi Excel’le tam olarak tümleştirildi. Ayrıca bu özelliğe daha açıklayıcı bir ad verdik: “3B Haritalar”. Bu işlevi, diğer görselleştirme özellikleriyle birlikte Ekle sekmesinde bulabilirsiniz.

Excel için Microsoft 3B Haritalar, bilgilere yeni açılardan bakmanıza olanak tanıyan, üç boyutlu (3-B) bir veri görselleştirme aracıdır. 3B Haritalar, geleneksel iki boyutlu (2-B) tablo ve grafiklerde göremediğiniz bakış açıları keşfetmenizi sağlar.

3B kürede Power Map verileri

3B Haritalar’la, coğrafi veya zamanla ilgili verileri 3-B küre veya özel harita üzerine çizebilir, bunun zaman içindeki değişimini gösterebilir ve diğer kişilerle paylaşabileceğiniz görsel turlar oluşturabilirsiniz. 3B Haritalar’ı kullanarak yapabilecekleriniz:

  • Verilerin haritasını çizme    Excel tablosundaki veya Excel Veri Modeli’ndeki bir milyondan fazla veri satırını 3-B biçimli Bing haritalarına çizebilirsiniz.
  • Fikirleri keşfetme    Verilerinizi coğrafi alanda görüntüleyerek ve zaman damgalı verilerde zamanla oluşan değişiklikleri görerek yeni kavrayışlar elde edersiniz.
  • Öyküleri paylaşma    Ekran görüntüleri yakalayabilir, sinema özelliğinde, rehberli video turları oluşturabilir ve izleyicilerin ilgisini hiç olmadığı kadar çok çekerek bunları geniş bir kitleyle paylaşabilirsiniz. İsterseniz, turları videoya aktarabilir ve bu yolla da paylaşabilirsiniz.

Bu resimde gösterildiği gibi, Excel şeridindeki Ekle sekmesinin Turlar grubunda 3B Harita düğmesini bulacaksınız.

Şeritteki 3D Haritalar Ekle komutu

İlk 3B Haritanızı oluşturma

Coğrafi özelliklerle sahip, tablo biçiminde veya Veri Modeli‘nde Excel verileriniz varsa (örneğin, şehir, eyalet, posta kodu, ülke/bölge adlarını veya enlemlerle boylamları içeren satırlar ve sütunlar), başlamaya hazırsınız demektir. Şöyle yapılır:

  1. Excel’de, 3B Haritalar’da incelemek istediğiniz tablo veya Veri Modeli verilerini içeren çalışma kitabını açın.
  2. Ekle > 3B Haritalar’a tıklayın.(3B Harita düğmesine ilk kez tıklandığında, 3B Haritalar otomatik olarak etkinleştirilir.)3B Haritalar, verilerinizi coğrafi özellikleri temelinde coğrafi olarak kodlamak için Bing’i kullanır. Birkaç saniye sonra, Katman Bölmesi‘nin ilk ekranının yanında küre görüntülenir.
  3. Katman Bölmesi‘nde, alanların düzgün eşlendiğini doğrulayın ve yanlış eşlenen alanların aşağı açılan okuna tıklayarak bunları doğru coğrafi özelliklerle eşleştirin.Örneğin, açılan kutuda Seattle‘ın Şehir olarak tanındığından emin olun.Posta Kodu olarak kabul edilen ZIP kodu
  4. 3B Haritalar verileri çizdiğinde, kürenin üzerinde noktalar gösterilir.Nokta dünyada gösterilir

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK