Ana sayfa Ofis Word Dosyasını PDF olarak kaydetme veya PDF’ye dönüştürme

Word Dosyasını PDF olarak kaydetme veya PDF’ye dönüştürme

12300
1
PAYLAŞ

PDF olarak kaydetme veya PDF’ye dönüştürme

word to pdf ile ilgili görsel sonucu

 

PDF biçiminde dışarı aktarmak veya kaydetmek için, Office dosyanızda, File menüsünden Dışarı Aktar veya Farklı Kaydetseçeneğine tıklayın. Adım adım yönergeleri görmek için, açılan listeden bir Office programı seçin.

Word 2013 ve Word 2016

 1. Dosya > Ver > PDF/XPS Oluştur‘u seçin.Word 2016’da, Dışarı Aktar sekmesindeki PDF/XPS Oluştur düğmesi.
 2. Word belgenizin özelliklerinde PDF’ye eklenmesini istemediğiniz bilgiler varsa, PDF veya XPS Olarak Yayımlapenceresinde Seçenekler’i seçin. Ardından Belge’yi seçin ve Belge özellikleri’ni temizleyin. İstediğiniz diğer seçenekleri belirtin ve Tamam‘ı seçin.Belge özelliklerini temizleyerek, PDF dosyasında bu bilgilerin paylaşılmasını önleyin.
 3. PDF veya XPS Olarak Yayımla penceresinde, dosyayı kaydetmek istediğiniz yere gidin. Ayrıca, başka bir ad kullanmak isterseniz dosya adını değiştirin.
 4. Yayımla‘yı tıklatın.

PDF seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

 • Belgenizdeki sayfaların yalnızca bazılarından PDF dosyası oluşturmak için, Sayfa aralığı’nın altında bir seçenek belirtin.
 • İzlenen değişiklikleri PDF’ye eklemek için, Yayımlanacak alanında Biçimlendirme gösteren belge’yi seçin. Bunun dışındaki durumlarda, Belge‘nin seçili olduğundan emin olun.
 • PDF dosyasında bir dizi yer işareti oluşturmak için, Yer işaretleri oluştururken kullan’ı seçin. Sonra da Başlıklar‘ı veya belgenize yer işaretleri eklediyseniz Word Yer İşaretleri‘ni seçin.
 • Belge özelliklerini PDF’ye eklemek istiyorsanız, Belge özellikleri’nin seçili olmasına dikkat edin.
 • Belgenin ekran okuma yazılımları tarafından okunmasını kolaylaştırmak için, Erişilebilirlik için belge yapısı etiketlerini seçin.
 • ISO 19005-1 uyumlu (PDF/A) Bu seçenek PDF belgesini, bir arşivleme standardı olan PDF/A standardıyla oluşturur. PDF/A, belgenin daha sonra başka bir bilgisayarda açıldığında da aynı görünmesini sağlamaya yardımcı olur.
 • Yazı tipleri eklenemediğinde bit eşlem metni Belgeye yazı tipleri eklenemiyorsa, PDF’te metin bit eşlem görüntüleri kullanılır ve böylece PDF belgesi orijinal belgeyle aynı görünür. Bu seçenek belirtilmezse ve dosya eklenemeyen bir yazı tipini kullanıyorsa, PDF okuyucu bunun yerine başka bir yazı tipi kullanabilir.
 • Belgeyi parolayla şifrele Erişimi kısıtlayarak yalnızca parolayı bilen kişilerin PDF belgesini açabilmesini sağlamak için bu seçeneği belirtin. Tamam’a tıkladığınızda, Word PDF Belgesini Şifrele kutusunu görüntüler ve burada bir parola yazıp yeniden girebilirsiniz.

PDF’deki içeriği Word ile açma ve kopyalama

PDF dosyasını Word’de açarak içeriğinin herhangi bir bölümünü kopyalayabilirsiniz.

Dosya > ‘a gidin ve PDF dosyasına göz atın. Word, PDF içeriğini yeni bir dosyada açar. Buradan, resimler ve diyagramlar da içinde olmak üzere herhangi bir içeriği kopyalayabilirsiniz.

Word 2010

Bu bilgi Microsoft Word Starter 2010 için de geçerlidir.

 1. Dosya sekmesini tıklatın.
 2. Farklı Kaydet‘e tıklayın.
  Word 2013 ve Word 2016 uygulamalarında Farklı Kaydet iletişim kutusunu görmek için, bir konum ve klasör seçmeniz gerekir.
 3. Dosya Adı kutusunda, henüz girmediyseniz dosya için bir ad girin.
 4. Kayıt türü listesinde, PDF (*.pdf) türünü tıklatın.
  • Dosyanın kaydedildikten sonra seçili biçimde açılmasını istiyorsanız, Yayımladıktan sonra dosyayı aç onay kutusunu işaretleyin.
  • Belge için yüksek baskı kalitesi gerekiyorsa, Standart (Çevrimiçi yayımlama ve yazdırma) seçeneğini tıklatın.
  • Dosya boyutu baskı kalitesinden daha önemliyse, Minimum boyut (çevrimiçi yayımlama) seçeneğini tıklatın.
 5. Yazdırılacak sayfayı, biçimlemenin yazdırılıp yazdırılmayacağını ve çıkış seçeneklerini belirlemek için Seçenekler öğesini tıklatın. İşiniz bittiğinde Tamam‘ı tıklatın.
 6. Kaydet‘i tıklatın.
Taşınabilir Dosya Biçimi (PDF)   , belge biçimlendirmesini korur ve dosya paylaşımını mümkün kılar. PDF biçimindeki dosya çevrimiçi görüntülendiğinde veya yazdırıldığında, hedeflediğiniz biçimi korur. PDF biçimi, ticari yazdırma yöntemleri kullanılarak yeniden üretilecek belgeler için de yararlıdır. PDF, pek çok ajans ve kuruluş için geçerli bir biçim olarak kabul edilir ve görüntüleyiciler, XPS’den çok daha fazla platformda kullanılabilir.
word to pdf ile ilgili görsel sonucu

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK