PAYLAŞ

Excel’de Metin Formülleri (Fonksiyonları)

Excel http://excel-formulleri.com/excelde-metin-formulleri-fonksiyonlari/temelinde sayılarla yapılacak uygulamalar için geliştirilmiş olsa da oluşturduğunuz tabloların anlamlanmasını sağlayan metinleri düzenlemeye yarayan bir çok fonksiyon barındırır.

Excel’de metin fonksiyonlarını ilk açılan ekrandaki fonksiyon ekleme bölümünden yapabileceğiniz gibi, Formüller panelinde bulunan “Metin Formülleri” bölümünden de sadece metin düzenleme ile ilgili formülleri bulabilirsiniz.

Temel Metin Fonksiyonları

1. Büyük Harf ve Küçük Harf

Metindeki bütün harfleri büyük harfe çevirmek için “BUYUKHARF”, küçük harfe çevirmek için de “KÜÇÜKHARF”  fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Bir örnek üzerinden “BÜYÜKHARF” fonksiyonun detaylarını da inceleyelim. Fonksiyonlar birbirleriyle birebir aynı şekilde kullanılmaktadır. A sütununda 100 ismin olduğu bir  listeyi B sütununa “BUYUKHARF” fonksiyonunu yazarak büyük harfe çevirdin. A sütununu silerseniz yeni oluşturduğunuz liste kaybolur çünkü referansı da silmiş olursunuz. Listenin yeni halini istediğiniz yere yerleştirmek için B sütunundaki listeyi kopyalayın, ve özel yapıştırma seçeneklerinden “Değerleri Yapıştır” seçeneğini seçin.

2. Yazım Düzeni Fonksiyonu

Yazım Düzeni fonksiyonu seçilen hücredeki kelimelerin ilk harflerinin büyük, geri kalan harflerinin küçük olmasını sağlar.

İşlemi tamamladıktan sonra biçimlendirme ve içeriği koruyup formülden kurtulmak için içeriği kopyalayıp “Değerleri Yapıştır” seçeneğini kullanabilirsiniz.

3. Birleştir Fonksiyonu

Excel’de çalışırken iki sütunametin-birlestir yayılmış ad soyad veya ürün adı bilgisi gibi metin bilgilerini bir hücrede toplamak için “BİRLEŞTİR” fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Birleştir fonksiyonunun birleştirdiği hücreler arasında boşluk bırakmak için açılan pencerede boşluk olmasını istediğiniz kutuya klavyedeki boşluk tuşuyla istediğiniz kadar boşluk koyabilirsiniz.

4. Metin parçalarını almak

Genelde veri tabanından çekilen verilerde görülen istenmeyen birleşik sütunlardaki istenilen veriyi almak için “SOLDAN”,”SAĞDAN” veya “PARÇAAL” fonksiyonlarını kullanabiliriz.

soldanÖrneğin yandaki örnekte sadece vergi numarasına ihtiyacım varken,vergi dairesi ile vergi numarasının aynı hücrede bulunduğunu görüyorum. Vergi numaralarını yeni sütuna almak için vergi numaraları sol tarafta olduğu için SOLDAN fonksiyonunu seçiyorum. Metin olarak ayrılmasını istediğim hücreyi seçiyorum. “Sayı_karakterler” bölümüne ise vergi numaramın kaç haneli bir sayı olduğunu yazıyorum. Vergi numarası 10 karakterden oluşuyor.

Parça alma fonksiyonunda ise hangi karakterden başlayıp kaç karakterlik kısmı alacağınızı girmeniz gereklidir.

5. Hücrelerdeki karakter uzunluğunu bulmak

Bir hücrede kaç karakter olduğunu bulmak için UZUNLUK fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyon ile doğru değerleri alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz. Uzunluklara göre pek çok veriyi sıralayabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK