Ana sayfa Power Point PowerPoint 2016’daki Yenilikler

PowerPoint 2016’daki Yenilikler

7531
0
PAYLAŞ

Windows için PowerPoint 2016’daki Yenilikler

Windows için PowerPoint 2016’da alıştığınız tüm işlevler ve özelliklerin yanı sıra, eklenen bazı iyileştirmeler ve Office 2016’nın yeni özelliklerinden en iyilerini bulabilirsiniz.

Kasım 2016

Başkalarıyla gerçek zamanlı olarak düzenleme

Office 365 aboneliği olan office elemanları gerçek zamanlı işbirliği otomatik kaydetme ile kullanabilirsiniz. Bu özellik verir (sözcükleri yazmaya gibi) diğer kullanıcıların neler yaptığını görmek bunların yaparken.

Mürekkep Çizimleri için Segment Silgisi

Mürekkeple çizilmiş tidying olduğunda kesimi Silgi hassas denetim için izin verir. Bunu başka bir çizgiyle kesiştiği dönmek için mürekkep siler..

PowerPoint 2016'da çizim sekmesinde kesimi Silgi Silgi menüsünde bulunan

Yüzey kaleminizi seçin ve mürekkep nesneleri değiştirmek için kullanın

Yüzey kalemle, mürekkep oluşturma ve seçim modları arasında seçim aracını Şeritte dokunun gerek kalmadan geçebilirsiniz. Mürekkep nesneyi seçmek için kalemi kullanın.

Ekim 2016

Benimle paylaşılan

Benimle paylaşılan görünüme Başkalarının sizinle paylaştığı dosyalara görmenizi sağlar. Sunuya davet sonra o sunu otomatik olarak benimle paylaşılan listesi görüntülenir.

SVG resimleri

Office elemanları grafiği (SVG) görüntüleri sunularda keskin, iyi tasarlanmış içerik oluşturmak için kim sahip bir Office 365 abonelik ekleyebilir ve Düzenle ölçeklenebilir vektör. Yakınlaştırılmış veya yeniden boyutlandırılmış Resimleri SVG herhangi bir kalite kaybetmezsiniz.

Eylül 2016

İşleme dayalı metinler için Tasarım fikirleri

PowerPoint, bir slayt üzerinde madde işaretli işlem listesi oluşturduğunuzda bunu fark eder ve işlemi göstermek üzere metninizi SmartArt öğesine dönüştürmeyi önerir.

PowerPoint Tasarımcısı, işleme dayalı metni grafiğe dönüştürür.

Daha iyi sunu kaydetme

NOT : Bir Office 365 aboneliğine sahipseniz daha iyi sunu kaydetme olanağınız vardır. Bu özellik şu anda sadece Office Insider’lar tarafından kullanılabilir.

Önceki daha iyi bir deneyim için sunu PowerPoint kayıt Görünüm ve kullanımını değiştirme. İlk olarak, kayıt sekmesi PowerPoint Şeritte için şimdi ekleyebilirsiniz. Veya yalnızca Slayt gösterisi sekmesinde Slayt gösterisi kaydı komutunu kullanabilirsiniz.) Kaydedilen slayt, ekran kayıtları, anlatımlar ve ses ve video içeren bir sunu oluşturmak için kayıt sekmesini kullanabilirsiniz. Sununuz da izleyicileriniz için daha etkileşimli yapmak için testleri ve diğer uygulamalar da ekleyebilirsiniz.

PowerPoint 2016’daki şeritte Kayıt sekmesini gösterir

Ayrıca kayıt bölmesindeki paletten mürekkep rengini değiştirebilir ve daha basit denetimler kullanarak konuşma ve ses kaydedebilirsiniz.

PowerPoint 2016'da Sunu Kaydı ekranı

Mürekkep gösterimi

Mürekkep çizimlerini bir slayt üzerinde oynatabilirsiniz. Çizimleri ileri veya geri doğru oynatın. Bu özel efekt, slaytlarınızdaki içeriği gizlemenize ve ortaya çıkarmanıza ya da bir grup ya da serideki tek öğeleri ön plana çıkarmanıza olanak tanır. Mürekkebin hangi sırayla çizildiğini görebilir, gösterimi duraklatabilir ve gösterimin başlatılacağı noktayı seçebilirsiniz.

Mürekkep Yeniden Yürütme düğmesi

Uygulama içi geri bildirim

Microsoft Office hakkında bir yorum veya öneriniz mi var? Harika ürünler sunmamıza yardımcı olmak için görüşlerinize ihtiyacımız var. PowerPoint içinde Dosya > Görüş Bildir’e tıklayarak yeni özellikler önerebilir, ne istediğinizi ve sorunun ne olduğunu bize bildirebilirsiniz.

PowerPoint hakkında yorumlarınız veya önerileriniz varsa bunları Microsoft’a iletmek için Dosya > Geri Bildirim’e tıklayın

Ağustos 2016

Modern, Uygulama İçi Yardım ve Destek

Belirli bir görev, işlev veya Ne yapmak istediğinizi söyleyin ifadesini içeren bir soru için arama girdiğinizde pek çok seçenek görürsünüz. Kısa bir işlemse PowerPoint doğrudan Göster bölmesinden halletmenizi sağlamaya çalışır. Daha karmaşık bir soru ise, gereksinimlerinize en iyi uyduğunu düşündüğümüz yardım konusu gösterilir. Aradığınızı ne kadar hızlı bulabildiğinizi ve işlerin ne kadar hızlı halledildiğini görmek için deneyin.

"Kırpma" arama terimini hakkında Göster kutusunda modern yardım ve destek seçeneklerini gösterir.

Temmuz 2016

PowerPoint’te Yakınlaştırma

NOT : Yakınlaştırmak için PowerPoint yalnızca bir Office 365 abonelik varsa kullanılabilir.

Sunularınızı daha dinamik ve ilgi çekici yapmak isterseniz PowerPoint’te Yakınlaştırma’yı kullanmayı deneyin. PowerPoint’te bir Yakınlaştırma oluşturduğunuzda sunu sırasında sizin karar verdiğiniz sırayla sununuzun belirli slaytlarına, bölümlerine ve kısımlarına atlayabilirsiniz. Üç tür Yakınlaştırma oluşturabilirsiniz: Özet Yakınlaştırma, Slayt Yakınlaştırma ve Bölüm Yakınlaştırma. Sununuzu canlandırmak için PowerPoint’te Yakınlaştırma’yı kullanma.

PowerPoint'te bir Özel Yakınlaştırma’nın Özet Bölümü slaydını gösterir.

Haziran 2016

Metin Vurgulayıcı

PowerPoint, yaygın istek üzerine artık Word’dekine benzer bir Metin Vurgulayıcı içeriyor! Bunu kullanarak farklı vurgu renkleri seçebilir ve sununuzda metnin bazı bölümlerini vurgulayabilirsiniz.

PowerPoint'teki Şeritte metin vurgulamayı gösterir.

Nisan 2016

İyileştirilmiş işbirliği özelliği

PowerPoint 2016’da işbirliği hiç olmadığı kadar iyi. Yine OneDrive veya SharePoint kullanarak PowerPoint 2016 sununuzu başkalarıyla paylaşabilir ve gerçek zamanlı olarak birlikte çalışabilirsiniz. Şimdi paylaşılan sununuzu açtığınızda, belgeyle kimlerin nerede çalıştığını bir bakışta görebilirsiniz. Skype Kurumsal kullanarak onlarla anında sohbet başlatabilir ve belge etkinliğini görebilirsiniz; bunların tümü şeridin sağ üst köşesinde sağlanır.

İşbirliği Köşesi

Skype Kurumsal kullanarak anlık ileti konuşmasına başlamak için bir kişinin küçük resmini seçin veya o kişinin kişi kartı bilgilerini açın. Belge üzerinde çalışan herkesle grup sohbeti başlatmak için Skype Kurumsal düğmesini seçin.

Belge etkinliği

Yeni Etkinlik bölmesi şimdiye kadar yapılan değişikliklerin tam listesini görmenizi sağlar ve önceki sürümlere erişim verir. Etkinlik bölmesini görmek için şeritte Etkinlik Sürüm Geçmişi simgesi öğesini seçin.

Açıklamalar

Şimdi şeritteki Açıklamalar öğesine bir kez tıklayarak sununuzda açıklama yapılabilir veya var olan açıklamaları görüntüleyebilirsiniz. İyileştirilmiş işbirliği özelliğiyle, açıklamaları yanıtlamak veya çözmek ve bunları tamamlandı olarak işaretlemek kolaylaşmıştır.

Ocak 2016

NOT : Aşağıdaki özellikler yalnızca Office 365 abonelerine sağlanır. Bunlar önce Office Insider katılımcılarına ve daha sonra da tüketici ve ticari Office 365 abonelerine dağıtılır. Office 365 aboneliğiniz varsa, Office’in en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Gerçek Zamanlı İletişim Durumu

Windows için PowerPoint 2016’da işbirliği özelliği giderek gelişiyor. OneDrive veya Office 365 SharePoint kullanarak sununuzu diğer kişilerle paylaştığınızda, gerçek zamanlı olarak birlikte çalışabilirsiniz. Artık diğer kullanıcıların aynı paylaşılan sunu üzerinde ne zaman sizinle birlikte çalıştığını görmekle kalmaz, tam olarak hangi slaytlar üzerinde ve slaytların neresinde çalıştıklarını belirten bir gösterge de görürsünüz.

PowerPoint 2016’da bir slayt üzerinde başka kişilerin birlikte çalıştığını belirten simge gösterilir

Windows için PowerPoint 2016’da bir slayt üzerinde çalışan birini görüntüleyen simge gösterilir

Mürekkep Ek Açıklaması

Dokunmatik özellikli cihazlarda, Word, Excel ve PowerPoint’in şeridinde şimdi Çiz sekmesini göreceksiniz. Bu sekmede mürekkep stillerini seçebilir ve doğrudan dosyalarınızın içine mürekkep ek açıklamaları ekleyebilirsiniz. PowerPoint’te, mürekkep çizimlerinizi seçip sonra da Şekillere Dönüştür‘ü seçerek bu çizimleri Şekillere de dönüştürebilirsiniz. Bu yöntemle, Office grafik şekillerinin tek tip görünümü ve standardında serbest biçimli çizimler yapma özgürlüğünüz olur.

Windows için PowerPoint 2016’daki Çizim sekmesini gösterir

Siyah Tema

En yüksek karşıtlığa sahip Office teması artık kullanıma sunuldu. Office temanızı değiştirmek için Dosya > Hesap’a gidin ve Office Teması’nın yanındaki açılır menüye tıklayın. Seçtiğiniz tema, Office uygulamalarınızın tümüne uygulanır.

Windows için PowerPoint 2016’daki Siyah Tema’yı gösterir

Kasım 2015

NOT : Aşağıdaki özellikler yalnızca Office 365 abonelerine sağlanır. Bunlar önce Office Insider katılımcılarına ve daha sonra da tüketici ve ticari Office 365 abonelerine dağıtılır. Office 365 aboneliğiniz varsa, Office’in en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Dönüşüm Geçişi

PowerPoint 2016, sunularınızdaki slaytlarda akıcı animasyonlar, geçişler ve nesne hareketleri yapmanızı sağlamaya yönelik yeni bir geçiş türü olan Morph özelliğiyle birlikte gelir. Morph geçişini etkili bir şekilde kullanmak için, en az bir ortak nesnesi olan iki slaydınız olmalıdır. Bunun en kolay yolu, slaydı çoğaltıp ikinci slayttaki nesneyi farklı bir konuma taşımak veya bir slayttaki nesneyi kopyalayıp bir sonrakine yapıştırmaktır. Sonra, ikinci slaytı seçip Geçişler > Dönüşüm’e giderek Dönüşüm’ün nesnelerinizi slaytlar arasında nasıl otomatik olarak canlandırdığını, hareket ettirdiğini ve vurguladığını görebilirsiniz.

PowerPoint Geçişler sekmesi, Bu Slayttaki Geçişler grubunda Dönüşüm seçeneği

PowerPoint Tasarımcısı

PowerPoint Tasarımcısı, slaytlarınızın daha güzel görünmesi için kullanabileceğiniz çeşitli fikirleri içeriğiniz aracılığıyla otomatik olarak oluşturmanızı sağlayan yeni bir hizmettir. Fotoğraf veya benzersiz bir görsel içerik eklediğinizde, slaytlarınıza uygulayabileceğiniz önerilen görsel işlemeler içeren Tasarımcı bölmesi otomatik olarak açılır. Denemek için başlık slaydına bir fotoğraf ekleyin.

PowerPoint Designer'ın mobil sürümü örneği

Eylül 2015

Hem Office 365 aboneleri hem de Office 2016’nın tek seferlik alıcıları aşağıdaki yeni özelliklere sahip olur.

Göster özelliğiyle işlerinizi hızla halledin

PowirPoint 2016’da, şeritte Ne yapmak istiyorsunuz? yazan bir metin kutusu olduğunu görürsünüz. Burası, yapmak istediğiniz bir sonraki işlemle ilgili kelime ve tümcecikler girmenizi ve kullanmak istediğiniz özelliklere veya gerçekleştirmek istediğiniz işlemlere hızla ulaşmanızı sağlayan bir metin alanıdır. Aradığınız konuyla ilgili yardım almayı da seçebilir veya girdiğiniz terimle Akıllı Arama yapabilirsiniz.

PowerPoint’te şeritteki “göster” arama kutusunu gösterir

PowerPoint’te şeritteki göster alanına girilen sorguyu gösterir

Altı yeni grafik türü

Görselleştirmeler, hem etkili bir veri çözümlemesi hem de cazip bir anlatım için çok önemlidir. PowerPoint 2016’da, mali veya hiyerarşik bilgilerin en yaygın kullanılan veri görselleştirmelerini oluşturmanıza yardımcı olmak veya verilerinizdeki istatistiksel özellikleri ortaya koymak için, alıştığınız zengin biçimlendirme seçeneklerine sahip altı yeni grafik ekledik.

Şeritte Ekle > Grafik‘e gittiğinizde, artık özellikle veri görselleştirmesine çok uygun olan beş yeni seçenek göreceksiniz: Kutu ve Çizgi, Ağaç Haritası, Güneş Işığı, Çubuk Grafik, (ve Çubuk Grafik seçenekleri arasında Pareto) ve Şelale.

PowerPoint 2016’da yeni grafikleri gösterir

Üzerinde çalıştıklarınız konusunda öngörüler

Bing tarafından desteklenen Öngörüler bölmesi, yalnızca tanımlardan fazlasını sağlar. Sözcük veya tümcecik seçtiğinizde, buna sağ tıklayın ve Akıllı Arama‘ya tıklayın; tanımları, Wiki makalelerini ve web’de yapılan bununla en ilgili aramaları içeren bir öngörüler bölmesi açılır. Ayrıca, istediğiniz zaman Gözden Geçir > Akıllı Arama‘ya gidip buraya bir sorgu girerek de Akıllı Arama’ya ulaşabilirsiniz.

PowerPoint'te Öngörüler'i kullanarak Akıllı Arama'nın sonuçlarını gösterme

Mürekkep Denklemleri

Matematik denklemlerini girmek artık çok daha kolay. Şimdi, sununuza karmaşık bir matematik denklemi eklemek istediğinizde Ekle > Denklem > Mürekkep Denklemi‘ne gidebilirsiniz. Dokunmatik bir cihazınız varsa, parmağınızı veya dokunmatik ekran kalemini kullanarak matematik denklemlerini elle yazabilirsiniz ve PowerPoint de bunları klavye metnine dönüştürür. (Dokunmatik cihazınız yoksa, fareyi kullanarak da yazabilirsiniz). Ayrıca, yazarken yazdıklarınızı silebilir ve seçip düzeltebilirsiniz.

PowerPoint’te şeritteki denklem ekle düğmesini gösterir

PowerPoint Matematiksel Giriş Denetimi kutusunu kullanarak mürekkep denklemi ekleme

Ekran kaydı

Gösteriler için harika bir özellikle, artık PowerPoint sunularınıza yalnızca birkaç tıklamayla ekran kayıtları ekleyebilirsiniz. Ekranınızda kaydını almak istediğiniz her şeyi ayarlayın, sonra Ekle > Ekran Kaydı‘na gidin; kaydını almak üzere ekranınızın bir bölümünü seçebilir, size gerekenleri yakalayabilir ve bunu rahat tek bir işlemle doğrudan sununuza ekleyebilirsiniz.

PowerPoint 2016’da ekran kaydı ekle düğmesini gösterir

NOT : En son güncelleştirmeleri aldıysanız, bu özellik PowerPoint 2013’te de sağlanır.

Daha basit paylaşım

Sununuzu SharePoint, OneDrive veya OneDrive İş’teki diğer kişilerle paylaşmak için, şeritte Paylaş sekmesini seçin.

PowerPoint’te Paylaş bölmesi iletişim kutusunu gösterir

Çakışmayı daha iyi çözme

Şimdi, bir sunu üzerinde başka kullanıcılarla işbirliği yaptığınızda ve sizin yaptığınız değişikliklerle diğerlerinin yaptıkları arasında çakışmalar varsa, çakışan değişiklikleri içeren slaytların yan yana karşılaştırma görünümünü görürsünüz. Böylelikle, değişikliklerden hangisi korumak istediğinizi görsel olarak kolayca seçebilirsiniz.

PowerPoint’te çakışan değişiklikler iletişim kutusunu gösterir

Geliştirilmiş sürüm geçmişi

Artık Dosya > Geçmiş‘e giderek sununuzda yapılmış olan değişikliklerin eksiksiz bir listesini görebilir ve önceki sürümlere erişebilirsiniz.

NOT : Bu özellik yalnızca OneDrive İş veya SharePoint’te depolanan dosyalar için desteklenir.

Renkli, Koyu Gri ve Beyaz Ofis Temaları

PowerPoint’e uygulayabileceğiniz dört yeni Office teması kullanıma sunulmuştur: Renkli, Koyu Gri, Siyah ve Beyaz. Bu temalara erişmek için Dosya > Hesap’a gidin ve Office Teması’nın yanındaki açılır menüye tıklayın.

Office Teması açılır menüsü, Renkli, Koyu Gri ve Beyaz tema seçenekleri

Daha iyi video çözünürlüğü

Şimdi, sununuzu video olarak dışarı aktardığınızda, çözünürlüğü en çok 1920 x 1080 olan bir dosya oluşturmayı seçebilirsiniz. Bu, geniş ekranlarda sunumlar için mükemmeldir.

NOT : En son güncelleştirmeleri aldıysanız, bu özellik PowerPoint 2013’te de sağlanır.

Geliştirilmiş Akıllı Kılavuzlar

Tablo eklediğinizde artık Akıllı Kılavuzlar kapatılmaz. Şimdi bunları kullanarak, tablolar da içinde olmak üzere slaytlarınızdaki her şeyin düzgün hizalandığından emin olabilirsiniz.

NOT : En son güncelleştirmeleri aldıysanız, bu özellik PowerPoint 2013’te de sağlanır.

Hızlı Şekil Biçimlendirme

Bu özellik, istediğiniz görünümü hızla elde edebilmeniz için tema renklerine sahip yeni “hazır” stilleri kullanıma sunarak, varsayılan şekil stillerinin sayısını artırır.

BİR CEVAP BIRAK