Word’de sayfa kenar boşluklarını ayarlama

Word’de kenar boşluklarını özelleştirebilir veya önceden tanımlı kenar boşluğu ayarlarını kullanabilirsiniz. Word her sayfanın çevresine otomatik olarak bir inçlik bir sayfa kenar boşluğu ayarlar. Ayrıca karşılıklı sayfalar için kenar boşluklarını ayarlayabilir, belge cildi için fazladan kenar boşluğu bırakabilir ve kenar boşluklarının nasıl ölçüleceğini değiştirebilirsiniz.

Ne yapmak istiyorsunuz?

Önceden tanımlanmış bir kenar boşluğu ayarını seçme
 1. Düzen > Kenar Boşlukları’na tıklayın.

  Düzen sekmesinde Kenar Boşlukları seçeneği vurgulanır.

  NOT : Kenar Boşlukları galerisi gösterilir ve bir inçlik Normal kenar boşluğu zaten seçili durumda olur.

 2. Kenar boşluklarını değiştirmek için, Kenar Boşlukları galerisindeki diğer seçeneklerden birine seçin; her birinde, kenar boşluğu ölçüleri gösterilir.

  Düzen sekmesinde kenar boşlukları seçenekleri görüntülenir

NOTLAR :

 • Belgenizde birden çok bölüm varsa, yeni kenar boşluğu yalnızca içinde bulunduğunuz bölüme veya seçtiğiniz sayıda bölüme uygulanır.
 • Yeni kenar boşluğunun Word’ü her açtığınızda varsayılan kenar boşluğu olmasını istiyorsanız, Kenar Boşlukları > Özel Kenar Boşlukları‘nı seçin. Sayfa Yapısı iletişim kutusunun Kenar Boşlukları sekmesinde Varsayılan Olarak Ayarla‘yı seçin.
Özel kenar boşlukları oluşturma

Standart kenar boşluklarından hiçbiri isteğinize uygun değilse, kendiniz bir tane ayarlayın.

 1. Düzen > Kenar Boşlukları > Özel Kenar Boşlukları‘na tıklayın.
 2. Sayfa Yapısı‘ndaki Kenar Boşlukları‘nın altında, istediğiniz değerleri girin.

  NOT : Yeni kenar boşluklarının Word’ü her açtığınızda varsayılan kenar boşlukları olmasını istiyorsanız, Kenar Boşlukları > Özel Kenar Boşlukları‘na tıklayın. Sayfa Yapısı‘nda, Kenar Boşlukları sekmesindeki Varsayılan Olarak Ayarla‘ya tıklayın.

Karşılıklı sayfalarda kenar boşluklarını ayarlama

Kitaplar veya dergiler gibi çift taraflı belgeler için karşılıklı kenar boşluklarını kullanarak karşılıklı sayfalar ayarlayın. Bu şekilde, sol sayfanın kenar boşlukları sağ sayfanın ayna görüntüsü olur.

 • Düzen > Kenar Boşlukları > Yansıtmalı‘yı seçin.

  NOT : Kenar boşluğu genişliklerini değiştirmek için, Kenar Boşlukları > Özel Kenar Boşlukları‘nı seçin ve Sayfa Düzeni iletişim kutusunda, İçeri ve Dışarı kutularına yeni değerler girin.

Ciltli belgeler için bir cilt payı kenar boşluğu ekleme

Cilt payı kenar boşluğu, ciltlemeyi planladığınız belgenin kenar ve üst boşluğuna veya iç boşluklarına ek alan ekler. Bu, cildin metnin üzerini kapatmamasını sağlamaya yardımcı olur.

 1. üzen > Kenar Boşlukları > Özel Kenar Boşlukları‘nı seçin.
 2. Sayfa Düzeni iletişim kutusunda, Kenar Boşlukları‘nın altındaki Cilt Payı kutusunda, cilt payı kenar boşluğunun genişliğini girin.

  NOT : SayfalarBirden Fazla Sayfa‘nın altında Karşılıklı kenar boşluklarıHer kağıda iki sayfa veya Katlı kitap seçeneği ayarlandıysa Cilt payı yeri kutusu kullanılamaz. Bu seçeneklerin cilt payı yeri otomatik olarak ayarlanır.

 3. Cilt payı yeri kutusunda Sol veya Üst öğesini seçin.
Kenar boşluğunun ölçü birimini değiştirme

Kenar boşluğu ölçü birimi olarak en kullanışlı bulduğunuz ölçü birimini ayarlayın: inç, santimetre, milimetre, nokta veya pika.

 1. Dosya > Seçenekler > Gelişmiş‘i seçin.
 2. Görüntüle‘nin altındaki Ölçümlerin gösterileceği birim kutusunda istediğiniz birimi seçin.
Kenar boşlukları hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Word’ü her açtığınızda yeni kenar boşluğunun varsayılan olarak kullanılmasını istiyorsanız, yeni kenar boşluğunu belirttikten sonra Kenar Boşlukları > Özel Kenar Boşlukları‘nı seçin. Sayfa Yapısı iletişim kutusunun Kenar Boşluğu sekmesinde Varsayılan Olarak Ayarla‘yı seçin.
 • Belgenin bir bölümünde kenar boşluklarını değiştirmek için, metni belirtin ve ardından Kenar Boşlukları > Özel Kenar Boşlukları‘nı seçin. Sayfa Yapısı iletişim kutusunda istediğiniz kenar boşluklarını ayarlayın. Önizleme‘nin altında, Uygula kutusunda Bu noktadan ileriye‘yi seçin. Word yeni kenar boşluğu ayarlarının uygulandığı metnin öncesine ve sonrasına otomatik olarak bölüm sonları ekler. Belgeniz zaten bölümlere ayrılmışsa, bir veya birden çok bölüm seçebilir ve ardından kenar boşluklarını değiştirebilirsiniz.
 • Çoğu yazıcı kenar boşluğu ayarları için minimum bir genişlik gerektirir, çünkü sayfanın kenarına kadar olan metnin tümünü yazdıramaz. Aşırı dar kenar boşlukları ayarlamayı denerseniz, Word’de şu iletiyi alırsınız: Bir veya daha çok kenar boşluğu sayfanın yazdırılabilir alanının dışında ayarlanmış. Kenar boşluğunu otomatik olarak artırmak için Uydur düğmesini seçin. Minimum kenar boşluğu ayarları kullandığınız yazıcıya, yazıcı sürücüsüne ve kağıt boyutuna bağlıdır. Minimum kenar boşluğu ayarları hakkında bilgi edinm

Önceki İçerikOffice’de şeridi Gösterme, Gizleme ve Özelleştirme
Sonraki İçerikWord’de Sekme Durakları
Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama mezunuyum. Değişen ve gelişen teknolojiyi çoooook yakından takip ediyoruz.